Σάββατο, Φεβρουαρίου 17, 2018

Δόξα :Πολύτιμη νίκη επί του Αστέρα

>

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Δόξα σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο του Καινουργίου όπου αντιμετώπισε τον Αστέρα Αγρινίου σε εξ'αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα του Β'ομίλου της Β' ΕΠΣΑ.
Αν και ήταν καλύτερη...
σε όλη την διάρκεια του αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας,δυσκολεύθηκε πολύ να σκοράρει.

Ο Αστέρας προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Παχή στο 13' με το γκολ του οποίου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η Δόξα ανέβασε ρυθμούς και είχε πολλές τελικές προσπάθειες ,μέχρι την φάση του 59' όπου ο Καγιάτζας βρέθηκε στο έδαφος εντός της μικρής περιοχής μετά από σπρώξιμο αμυντικού ,με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι,κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του Αστέρα.

Ο Γιώτης εκτελεί εύστοχα και ισοφαρίζει  και ενώ η Δόξα ανεβάζει στροφές,ο Πριτσούλης με μια εντυπωσιακή απόκρουση σε μοναδικό τετ α τέτ του Κονιώση κρατάει την ισοπαλία.
Τελικά ένας από τους καλύτερους παίχτες της Δόξας σήμερα,ο Κακούρης,με εντυπωσιακή ενέργεια και όμορφο σουτ λύτρωσε την Δόξα στο 84' διαμορφώνοντας το τελικό Δόξα-Αστέρας 2-1.

Το φιλμ του αγώνα

6' Σουτ Κωνσταντίνου από αριστερά η μπάλα άουτ
10' Δυνατό σουτ του Κακούρη απέκρουσε ο Πεσλής
13' Γκοοολ (0-1) Ο Παχής βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή του Πριτσούλη και με σουτ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα
17' Σουτ του Π. Κοκώνη πέρασε άουτ
18' Απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρίζη απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Πριτσούλης
21' Σουτ του Γιώτη από δεξιά .η μπάλα άουτ
22' Ανάποδο ψαλίδι Dollenga από πολύ κοντά, η μπάλα ψηλά άουτ
25' Κεφαλιά Γιώτη μέσα από την μικρή περιοχή ,η μπάλα άουτ
29' Σουτ Αυγέρη από δεξιά,άουτ
31' Δυνατό σουτ Σ.Τζωρτζόπουλου απέκρουσε σε κόρνερ ο Πεσλής
32' Σουτ του Κονιώση,στην εξωτερική πλευρά των δικτύων
34' Σέντρα Αυγέρη από αριστερά η μπάλα έφθασε στον αμαρκάριστο Γιώτη που πριν σουτάρει του έκλεψε την μπάλα ο Πεσλής
36'Σέντρα Αυγέρη στον Σ.Τζωρτζόπουλο ο οποίος έπιασε κεφαλιά και κατέληξε άουτ
37'Σουτ Σ.Τζωρτόπουλου η μπάλα άουτ
41' Ο Γιώτης φεύγει από δεξιά βλέπει εκτός θέσης τον Πεσλή,επιχειρεί ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα καταλήγει αργά άουτ
48' Εκτέλεση φάουλ του Δάρλα η μπάλα περνάει άουτ πριν την προλάβουν παίχτες της Δόξας
50' Ο Γιώτης από πολύ κοντά αστοχεί σε δυνατό σουτ
51' Σέντρα σουτ Κωνσταντίνου  με τα δάχτυλα διώχνει ο Πεσλής,η μπάλα φθάνει στον Κακούρη που σουτάρει άουτ
52' Κίτρινη κάρτα σε Σ.Τζωρτζόπουλο και Μπλάνη για διαμαρτυρίες
53' Κίτρινη κάρτα στον Κοκώνη
58' Δυνατό σουτ του Κακούρη κατέληξε άουτ
59' Γκοοολ (1-1) Ο Καγιάτζας δέχθηκε σπρώξιμο στην περιοχή,βρέθηκε στο έδαφος και ο Γεωργίου έδειξε πέναλτι,το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώτης
68' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα να προηγηθεί ξανά ,όταν από λάθος των αμυντικών της Δόξας, η μπάλα έφθασε στον Κονιώση ο οποίος φεύγει μόνος του από δεξιά ,πλασάρει τον Πριτσούλη ο οποίος πέφτει σωστά και διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
70' Απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δ.Τζωρτζόπουλου απέκρουσε σε κόρνερ ο Πεσλής
75'Σουτ Κακούρη από δεξιά η μπάλα άουτ
76'Σουτ Στρεμμένου από αριστερά η μπάλα άουτ
78' Απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δάρλα έδιωξε σε κόρνερ ο Πεσλής
81'Κεφαλιά του Γιώτη προ κενής εστίας η μπάλα κόντραρε σε κεφάλι αμυντικού ,βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ
84' Γκοοολ (2-1) Ο Κακούρης απο δεξιά κυνηγάει φάση ,κλέβει την μπάλα ,φεύγει μόνος του και με άπιαστο σουτ από πλάγια δεξιά, πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ
85' Κίτρινη κάρτα στον Κακούρη ο οποίος έβγαλε την φανέλα στους πανηγυρισμούς
87' Εκτέλεση φάουλ του Παχή μπλόκαρε ο Πριτσούλης
92' Η Δόξα μένει με 10 παίχτες καθώς ο Μπλάνης βλέπει 2η κίτρινη και αποβάλλεται

Οι συνθέσεις
Δόξα (Τάσος Σπαής) :Πριτζούλης, Αυγέρης, Τζωρτζόπουλος Σ.(75' Στρεμμένος), Τζωρτζόπουλος Δ., Κωνσταντίνου, Δάρλας(91' Καρόπουλος), Γιώτης(86' Αγγελης),  Μπλάνης(92' αποβ), Καγιάτζας, Κακούρης ,Dollenga(55' Αλ.Κόκκαλης)

Αστέρας (Νίκος Κοκώνης) :Πεσλής, Κοκώνης Ι., Μπάκας(46' Αρκουμάνης), Μπόκας, Τζελτζές, Σπυρόπουλος, Κονιώσης, Παχής, Πατσέας( 55' Γαλανόπουλος), Κοκώνης Π(Κοκώνης Π)., Γκρίζης(65' Παπαϊωαννου)

Διαιτητές :Γεωργίου-Κορδολαίμης-Ροδάτος